Otevírací doba: Pondělí - Neděle 9.00 - 12.30, 13.30 - 17.00
Obrázkové pohlednice s tématikou první světové války a legionářů.
Vážení návštěvníci,
V tomto příspěvku Vám přinášíme ukázky kreslených pohlednic ze starého muzejního fondu od různých dárců, s tématikou 1. světové války a legionářů. Rakousko-Uhersko mělo od začátku války k dispozici rozsáhlý aparát umělců vytvářející pro jeho potřeby výtvarná díla včetně pohlednic, kolujících na našem území. Mezi největší vydavatele patřil Rakouský Červený Kříž, z jehož produkce můžete spatřit první dvě pohlednice z našich sbírek (obr. 1-4). Jedna z nich byla zaslána do Čelákovic z města Közseg v tehdejších Uhrách. Pro lepší představu dodejme, že typickou korespondencí z bojiště a zpět byl spíše jednoduchý béžový nebo růžový lístek (dopisnice) s razítkem polní pošty (obr. 5-6).
Z opačné strany barikády Vám představujeme propagační náborové pohlednice, které vznikly v USA v roce 1918 (obr. 7-10). Autorem námětů byl Vojtěch Preissig (1873-1944), významný grafik a organizátor zahraničního odboje, který působil na pobočce Československé národní rady v Bostonu. Pohlednice vychází z jeho populární série agitačních plakátů pro čs. armádu ve Francii z téhož roku (obr. 11), mají však upraveny některé prvky, např. vlajky. Drobné číslování vpravo dole a nevyplněná adresní strana nám prozrazují, že jde o zkušební tisky. Naše další pohlednice (obr. 12-16) upoutají logem americké organizace Y. M. C. A. (Young Men’s Christian Association – Křesťanské sdružení mladých lidí), která za první světové války výrazně pomáhala armádám Dohody. V zázemí, ale i v blízkosti fronty zřizovala vojákům útulky (domovy), kde dostávali jídlo a mohli zde kreativně trávit svůj volný čas. Někteří vojáci z Čelákovic adresující své pozdravy čelákovickému Sokolu zřejmě tuto organizaci znali a jejích služeb využívali.
V legionářské tématice pokračujeme dekorovanou pohlednicí, připomínající nám bitvu u Zborova v roce 1917 (obr. 17-18). Autor kresby František Parolek byl jejím přímým účastníkem, a do svého deníku a skicáku si zaznamenával její průběh. Po válce předal celý svůj archiv Památníku odboje, umístěném tehdy v Národním muzeu. Z této instituce pochází také jedna z našich pohlednic s obrázkem spokojených vojáků ve francouzských legiích od celosvětově proslulého malíře Františka Kupky, který v nich sám působil (obr. 19-20).
Náš příspěvek zakončujeme několika pohlednicemi ze života vojáků, které vznikly v období na konci války či krátce po ní, kolem roku 1920, kdy se formovala již klasická československá armáda (obr. 21-23).
8. 4. 2021
Připravil Petr Válek
Literatura a internetové zdroje:
HLAVÁČ, Pavel, YMCA v Československé armádě na začátku 20. stol., In: YMCA v proměnách času, sborník z konference, Praha 2010. Dostupné na: http://www.ymca.cz/download/sbornik.pdf [cit. 7. 4. 2021].Městské muzeum v Čelákovicích, p. o.
Na Hrádku 464 (Tvrz)
250 88 Čelákovice
tel. 326 991 556
tel./fax 326 991 192
e-mail: info@celmuz.cz