Časopisy Příslib, TOS a jejich historie

První číslo časopisu TOS, celým názvem Časopis zaměstnanců Spojených továren na obráběcí stroje, národní podnik v Čelákovicích, vyšlo 30. dubna 1949. Byla to doba krátce po znárodnění Volmanovy továrny, které proběhlo v roce 1945, a které našlo odraz v časopisu Příslib (vydávaném pouze v letech 1945-1946), jakémsi „předchůdci“ TOSu. Zatímco však Příslib byl výrazně ideologický, obsahující prvky osobních útoků, TOS z této roviny slevuje, a zaobírá se více fungováním podniku a technickými záležitostmi.
Časopis začala vydávat redakce skupiny ROH závodu TOS v čele s řídícím redaktorem Františkem Pěkným a odpovědným zástupcem Václavem Šidvicem. Vycházel původně nepravidelně jednou až dvakrát za měsíc a tištěn byl v podnikové tiskárně TOSu. V roce 1960, kdy se tiskárna zařadila do národního podniku Středočeské tiskárny, začal vycházet nízkonákladově 1 x týdně.
Celkový náklad není uveden, byl však do 4000 kusů, kvůli čemuž bylo v roce 1967 vydávání na chvíli přerušeno. Časopis měl zpočátku velikost A4 o rozsahu přibližně 4-6 stran, od dubna roku 1953 se změnil formát na A3 s rozsahem dvou, později čtyř stran. V muzejní sbírce se nachází řada z let 1949–1996, je ale nekompletní, s množstvím chybějících výtisků v jednotlivých ročnících.
Redakce dopředu avizovala, že hlavním tématem časopisu má být hospodaření závodu, spolu s propagací výroby a informacemi se závodem souvisejícími. Čtenáři byli vyzváni k vytváření vlastních příspěvků a spolupracovat tak s redakcí na tvorbě obsahu. Své rukopisy mohli odevzdávat v kanceláři závodní rady, přičemž se nevracely a redakce si vyhradila právo je upravovat.
Časopis TOS je cenný pro svou řadu čísel již z let padesátých, protože například „konkurenční“ Čelákovický zpravodaj informuje o lokálním dění až od roku 1961.
V daném desetiletí tak můžeme sledovat události v Čelákovicích nejen na fotografiích (což je jistě významný pramen), ale i v kulturních, sportovních, či jiných rubrikách.
Z kultury zde najdeme první programy místních kin OKO a Svět, knižní okénka či upoutávky na různé kulturní akce. Zvlášť výrazný prostor dostával sport, například při sjednocování tehdejšího Sokola, návštěvě Emila Zátopka, nebo výstavbě místního stadionu. Psalo se také o různých zájmových kroužcích a nově vznikajících organizacích jako např. o klubu filatelistů nebo SVAZARMU (Svaz pro spolupráci s armádou), pod kterým započali svou činnost modeláři a aeroklub.
Hlavní důraz v časopise však byl kladen na prezentaci výsledků plnění norem a závazků jednotlivých technických úseků (např. těžké mechaniky, hřídelárny, nástrojárny, klempírny aj.) i konkrétních pracovníků, jejichž rozsáhlé jmenné seznamy mohou přijít vhod například při rodopisném bádání.
V letech šedesátých kromě již zmíněného výrazného početního nárůstu vydaných čísel můžeme zaznamenat příspěvky o dětském pionýrském táboře Mír v Českém Dubu, kde TOS vlastnil pozemky, nebo o horské chatě v Peci pod Sněžkou, kam jezdili podnikoví zaměstnanci na rekreaci v zimních měsících. Články a fotografie z výstavby nové slévárny nebo vstupní budovy vrátnice nám dávají představu o měnící se podobě závodu. Události srpna 1968 se také promítly do časopisu, který vytiskl zvláštní vydání.
V období normalizace se ustálily rubriky, především poděkování a různá blahopřání k výročím zaměstnanců. Hodně místa dostávaly účast TOSu na mezinárodním strojírenském veletrhu v Brně a opět sport, přibyly také křížovky a osobité vtipy. Frekvence vydávání se snížila na úroveň zhruba na 1 x za měsíc. Náplň časopisu zůstávala i přes všechno do listopadové revoluce roku 1989 výrazně politická, poukazující na vedoucí úlohu KSČ ve státě se zdůrazňováním jejích přínosů. V následujících letech se na stránkách často objevovaly příspěvky o privatizaci továrny a problémech s ní spojených. Od 1. května roku 1992 došlo k vyřešení situace, kdy se TOS stává akciovou společností. Pro své výrobky hledal odbytiště hlavně v evropských zemích, ke stabilitě mu dopomohlo kapitálové spojení se ZPS (Závody přesného strojírenství) Zlín v roce 1995. Z těchto let máme v tiráži již poznámku, že časopis vychází nepravidelně a z roku 1996 máme ve sbírkách poslední číslo.
Prosíme tak Vás, vážení čtenáři, pokud některé z chybějících čísel vlastníte a byli byste ochotni je do muzea věnovat, neváhejte nás kontaktovat, moc rádi to uvítáme a budeme vděčni za další střípky, ze kterých můžeme společně skládat historii našeho města.
V Čelákovicích dne 1. 12. 2020
Petr Válek
Příslib, 1945, čísla:














































































































































