Dva archeologické příspěvky k výročí světové války

Zbraně z období světové války nalezené při záchranných archeologických výzkumech v roce 2012.
V roce 2012 při revitalizaci rybníku Fabrák ve středočeských Úvalech, která spočívala v kompletním vypuštění, odbahnění a zpevnění hrází, byla lokalita pod archeologickým dohledem. Místní obyvatelé si vyprávějí o tom, jak na konci 2. světové války po hrázi prchali němečtí vojáci před ruskou armádou do (zřejmě příjemnějšího) amerického zajetí. V rybníce tehdy údajně skončilo větší množství zbraní. Za využití detektoru kovu se spolupracovníkovi muzea v bahně opravdu podařilo část palné zbraně najít. Překvapivě však torzo zbraně nepocházelo z období války druhé. Jednalo se o torzo rakouské pěchotní pušky Mannlicher M 95 konstruktéra Ferdinanda Mannlichera (1848-1904), vyráběné v letech 1895-1918 rakouskou zbrojovkou Österreichische Waffenfabriks – Gesellschaft (OEWG) ve Štýru (Steyr) a během let 1897-1918 uherskou továrnou Fegyver és Gépgyár Rt. v Budapešti. Tato zbraň byla v několika modifikacích základním vzorem Rakousko – uherské armády za světové války. Tyto pušky se později používaly i v armádách nástupnických států Rakouska – Uherska, krátce po válce také v Československu. Na torzu nalezené zbraně je patrné označení vzoru (M95) a také téměř nečitelný nápis „BUDAPEST“, který dokládá výrobu tohoto konkrétního kusu v tehdejších Uhrách. Bohužel rok přezkoušení zbraně není z hlavně patrný. Tato zbraň byla tedy vyrobena rámcově někdy mezi roky 1897 a 1918. Přímou souvislost s válečným obdobím, stejně jako historii nalezeného artefaktu se dnes již pravděpodobně nepodaří odhalit. Jde však o typ zbraně, kterou byla vyzbrojena Rakousko – uherská armáda, tedy i čeští vojáci v období Velké války.
Druhý artefakt byl nalezen v roce 2012 v obci Vykáň nedaleko Českého Brodu. Při standardním archeologickém dohledu spočívajícím, v tomto případě, v prohlídce výkopů pro elektrické kabely, bylo mezi jinak nezajímavým recentním materiálem nalezeno torzo bodáku k palné zbrani. Bodák patří shodou náhod ke stejnému vzoru zbraně Mannlicher M 95, která byla vyzvednuta z rybníku Fabrák. Nalezený bodák byl ve verzi pro důstojníky (podle tvaru záštity a zbytků šroubu prstence). Kdo tam tuto součást výzbroje ztratil nebo odhodil se však také pravděpodobně nedozvíme.
Pavel Snítilý
Za určení zbraní děkuji Bc. Janu Skramoušskému, kurátorovi sbírky palných zbraní Vojenského historického ústavu Praha.Zdroje fotografií:
Archiv Městského muzea v Čelákovicích
http://lasdbudapestet.blogspot.cz