Ukázky z muzejních sbírek 04

BRONZOVÝ POKLAD Z JIŘINY
Inventární číslo: A 3202 až 3252
Podle inventárních záznamů se v lednu 1930 do čelákovického muzea dostal poklad bronzových předmětů. Našli ho v zimě v malé jámě dělníci při stavbě silnice v Jiřině u železniční tratě. Musíme zmínit stavitele Josefa Faita, kterému vděčíme za to, že všech 51 ozdob máme v naší sbírce.
Nález obsahuje šperky jako nákrčníky-hřivny (obr. 2), náramky (obr. 3) a drobné spirálky (obr. 4). Objev byl tak výjimečný, že ho ještě v témže roce publikoval pan František Vlasák v časopise „Naše Polabí“. ¨
Takové poklady (archeolog by řekl: „depoty“), ukládali do země zhruba v období 2000 až 1600 let před naším letopočtem. Jde o éru únětické kultury, významné v středoevropském měřítku, kdy se výroba bronzu rozšířila i na našem území.
Ohledně takového nálezu vždy vzniká otázka, proč byly tyto předměty ukryty do země. Můžeme si to vysvětlovat různým způsobem. Poklad z Jiřiny obsahoval mnoho kusů jednoho typu předmětů - převážně hřiven (které mohly sloužit i jako platidlo) a v některých případech byly již v pravěku zlomeny. Proto předpokládáme, že se nejspíš jednalo o skladovanou surovinu.
Katalin Almássy a pracovníci Archeologického pracoviště muzea
Literatura:
F. V. (František Vlasák): Z Čelákovic - Předhistorické nálezy. Naše Polabí VII, 1930, 95-96;
Václav Moucha: Hortfunde der frühen Bronzezeit in Böhmen. 102, 174-176, 387-389.
Petr Juřina – Lubor Smejtek – Jan Vizner: Evropa v odlesku bronzu Praha – Jílové u Prahy, 2019