Ukázky z muzejních sbírek 06

Laténský amulet – takzvané Taranisovo kolo (inv. č. A 215669)
V září roku 2019 byl v rámci dlouhodobého sledování lokality nedaleko Přerova nad Labem spolupracovníkem muzea nalezen zlomek artefaktu vyrobeného z neželezného kovu. Již sám nálezce označil předmět za část laténského amuletu, takzvaného Taranisova kola. Po bližším ohledání jsme jeho určení potvrdili. V hloubce přibližně 8 cm na zoraném poli se za pomoci detektoru kovů podařilo nalézt přibližně polovinu bronzového kolečka s naznačenými loukotěmi a paprsky.
Podobné artefakty nalézáme již v době bronzové a byly poměrně oblíbené také v době železné. Používaly se jako nášivky nebo závěsky, jakési amulety. Tvarem mohly vyjadřovat symbol slunce, v době železné snad kolo nebeského vozu keltského boha Taranise. Téměř identický artefakt se podařilo nalézt například i na známém oppidu ve Stradonicích. Náš nález rámcově datujeme do druhého století před Kristem.
Svému nositeli mělo bronzové kolečko pravděpodobně zajišťovat ochranu a přízeň bohů, nebo přírodních či nadpřirozených sil, kterým lidé před více než dvěma tisíci lety věřili. Většinou šlo o drobný předmět a nebylo tedy výjimečné, že ho jeho majitel mohl ztratit při práci na poli, lovu nebo jiných běžných činnostech.
Pavel Snítilý