Ukázky z muzejních sbírek 27

IMGP2448

Dnešní díl muzejního seriálu se dotýká rybářské tématiky.

Dnešní ukázka z depozitářů muzea souvisí se sportovním rybolovem. Jedná se o dva legendární a na svou dobu velmi kvalitní navijáky SOL Triplex – C a jeho nástupce TOKOZ Reex.

Firmu SOL založil roku 1903 v Děčíně Wenzel Thöner a zaměřoval se na výrobu rybářského náčiní a kovového zboží. K většímu rozmachu prodeje rybářského sortimentu došlo až v meziválečném období. Ve 30. letech firma vyráběla pruty bambusové, tonkinové, pestrou škálu navijáků, podběráky, imitace a rybářskou bižuterii. Ve stejné době začala firma vyrábět navijáky značky Triplex. Ty patřily mezi nejžádanější a především Triplex – C se stal velmi oblíbeným a to nejen díky své nízké ceně (ve 30. letech stál 190 Kč).

Výroba navijáku pokračovala i po znárodnění v roce 1948, kdy provoz firmy SOL převzal Národní podnik TOKOZ. Naviják Triplex - C doprodával pod novým jménem Tokoz Record, kdy nahradil pouze kovovou krytku u kličky s nápisem Triplex - C, za novou Record Tokoz. Z těchto navijáků vznikl po úpravách legendární Reex, který se liší od původního modelu jen nepatrně. Zachována byla příznivá cena, jednoduchá a téměř bezporuchová konstrukce.

Oba navijáky jsou hodnotnou součástí muzejní sbírky. Pokud se poohlédneme po dalších rybářských potřebách, tak toho muzeum nevlastní mnoho. Je to o to smutnější, že v Čelákovicích jako městě na Labi a v blízkosti krásných tůní, byl rybolov už od meziválečných let oblíbeným koníčkem a tento stav dodnes trvá. Pokud doma máte staré rybářské náčiní (pruty, navijáky, třpytky, vlasce, šňůry, mušky, obaly a krabičky, brašny, podběráky, vezírky, sítě, vidličky, staré knihy a časopisy, propagační materiály, kalendáře) budeme velmi rádi, pokud nám tyto věci nabídnete. Jen tak může dojít k jejich uchování a prezentování veřejnosti nejen na internetu, ale například na stránkách Zpravodaje města Čelákovic nebo na výstavách.

20. 7. 2021

Martin Dolejský (martin.dolejsky@celmuz.cz)

Ukázky z muzejních sbírek 27

IMGP2443

IMGP2443

 
IMGP2445

IMGP2445

 
IMGP2448

IMGP2448

 
 
Vytvořeno 20.7.2021 14:51:05 - aktualizováno 20.7.2021 14:52:47 | přečteno 521x | muzeumcel
load