Venkovní výstava 150 let železnice v Čelákovicích

150.jpg
Pořadatel: Městské muzeum v Čelákovicích, příspěvková organizace
Místo konání: Městské muzeum v Čelákovicích
Na Hrádku 464, Čelákovice 250 88
Datum konání: 15.8.2023 až 15.11.2023
Typ akce: Výstava
Tematická kategorie: Cestovní ruch - cestovní ruch - jiné
Anotace: Venkovní panelová výstava s názvem 150 let železnice v Čelákovicích, kterou připravilo Městské muzeum v Čelákovicích. Výstava potrvá do 15. listopadu 2023 a je volně přístupná na náměstí 5. května v Čelákovicích.

Podrobný popis:

Před sto padesáti lety, 4. října 1873, přijel z Lysé nad Labem do Čelákovic první vlak v historii tažený parní lokomotivou a odtud pokračoval do Prahy na Rohanský ostrov. Této události předcházely od dubna 1870 diskuse o předloženém návrhu vedení železniční odbočky z Polabské dráhy do Prahy. Navrženo bylo odbočení z Lysé nad Labem přes Čelákovice, diskutováno odbočení ve Staré Boleslavi s vedením trasy do Prahy přes Brandýs nad Labem. Po rozhodnutí ve prospěch návrhu z dubna 1870, následoval do května 1872 příslušný proces revizí, pochůzek a po něm vydání stavebního povolení. Stavbě železnice již nestálo nic v cestě. Její přivedení do Čelákovic zásadně ovlivnilo rozvoj města. O deset let později, v roce 1883, začaly jezdit z Čelákovic do Brandýsa nad Labem a do Mochova vlaky místní dráhy. Od 15. května 1927 je trať mezi Lysou nad Labem, Čelákovicemi a Prahou-Vysočany dvoukolejná. Ukončení jízd parních vlaků na trati z Lysé nad Labem do Prahy přišlo bezmála po stoletém provozu. Jízdním řádem z konce května 1976 bylo zahájeno vedení všech vlaků na trati v elektrické trakci. Rozsáhlá rekonstrukce železnice v Čelákovicích proběhla v rámci optimalizace tratě Lysá nad Labem – Praha-Vysočany (2019-2025). Výstava na náměstí obsahuje podrobnější informace dokumentované četnými obrázky.

Před padesáti lety se v Městském muzeu Čelákovice nemohla uskutečnit výstava ke stému výročí provozu na zdejší železnici z důvodu zahajované rekonstrukce budovy čelákovické tvrze. Připomněl je v červnu 1973 Čelákovický zpravodaj. Shodou okolností nelze v Městském muzeu v Čelákovicích ze stejných důvodů uskutečnit výstavu ke sto padesáti letům železnice ani v letošním roce. Kromě realizované panelové výstavy na náměstí proto muzeum připravuje k tomuto významnému výročí vydání publikace v edici Čelákovické kapitoly.


load